Kozmetika, Starostlivosť o pleť

Citlivá pokožka a stresové faktory, ktoré jej ubližujú

beautiful young woman face and hands

Citlivá pokožka je pomerne všeobecný pojem pre pleť, ktorá je nadmieru náchylná na podráždenie. Ako identifikovať citlivé typy pleti a čo robiť a nerobiť, aby ste nepríjemné prejavy minimalizovali?

Citlivá pokožka sa vyznačuje suchými miestami, bodavými pocitmi, svrbením a ľahkým pálením zasiahnutých miest, ktoré sú zároveň napäté a citlivo reagujú na dráždivé podnety, napríklad parfumy. Často ale dochádza k zámene s chorobou zvanou rosacea, ktorá sa prejavuje neústupnými červenými vriedkami, tváriacimi sa ako akné, a viditeľnými krvnými cievkami. Len včasná a správna diagnóza napomôže k liečeniu oboch neduhov.

Ktoré faktory môžu citlivej pokožke uškodiť?

Existuje mnoho faktorov, ktoré citlivá pokožka nie veľmi dobre znáša. Mikróby, chemikálie, alkohol, mliečne výrobky, slnko, dym z fajčenia, farbivá, parfumy, znečistenie v ovzduší a tiež niektoré druhy potravín alebo zložiek kozmetických prostriedkov – toto všetko môže stav pacienta veľmi zhoršovať.

Voľné radikály a znečistenie

Voľné radikály sú schopné útočiť na zdravé bunky tela a práve to sa javí ako hlavný faktor, ktorý prispieva k starnutiu a ochoreniam kože. Rastúce znečistenie (ovzdušia) patrí takisto k významným agresorom a spúšťačom reakcií citlivej pokožky. Ide najmä o rôzne kyseliny a chemikálie z výfukových plynov, priemyselné emisie a elektro-znečistenie. Aj tieto momenty prispievajú k vytváraniu voľných radikálov, ktoré zvyšujú zápal a citlivá pleť je ich vplyvom ešte zraniteľnejšia.

Počasie

Aj poveternostné vplyvy, akokoľvek bežné a typické pre dané ročné obdobie, sa môžu výraznou mierou podpísať pod zhoršený stav citlivej pleti. Reč je najmä o chladnejších mesiacov počas roka, kedy prechodmi medzi vonkajškom a vnútornými priestormi naše telo mnohokrát zápasí s teplotnými extrémami. Prechod z veľkého chladu do tepla miestnosti spôsobuje rozšírenie kapilár a viac-menej dočasné zhoršenie vzhľadu a stavu citlivej pokožky. Riešením je vhodný krém na citlivú pokožku, ktorý treba pravidelne aplikovať najmä počas kritických období.

bioderma produkty

Exfoliácia

Citlivá pokožka vyzerá sucho, je šupinatá a nerovnomerná a je dôležité, aby sa tieto časti pravidelne odlupovali. Často sa to rieši exfoliáciou, čo nie je nič iné ako mechanické drhnutie „brúsnym“ materiálom (tkaniny z mikro-vlákna, mydlá s mikro-perličkami). Poznáme ale aj chemickú exfoliáciu, ktorá využíva rôzne látky s obsahom kyseliny salicylovej, glykolovej, citrónovej, jablčnej a pod.

Vzhľadom k povahe citlivej pokožky sa rozhodne neodporúča nijaké trenie postihnutých miest. Namiesto toho by sa mali používať jemné exfoliačné metódy ako aplikácia hydratačnej masky s kyselinou mliečnou. Podstatné je odstrániť kožné bunky bez toho, aby došlo k podráždeniu pleti.