Uncategorized

Ako má vyzerať správna výbava školáka – cyklistu

Bicykel patrí k najlacnejších dopravným prostriedkom a deti si jazdu na ňom doslova užívajú. Okrem toho umožňuje školákom dostať sa do školy alebo zo školy flexibilne, teda bez zdĺhavého vyčkávania na autobusovej alebo vlakovej zastávke. Preto neváhajte a prichystajte svojim ratolestiam na školské dni dvojkolesového tátoša. Poradíme vám, čo by im počas jazdy rozhodne nemalo chýbať.

Prilba na bicykel je pre deti povinná

Zákon o cestnej premávke určuje, že cyklista, ktorý je mladší ako 15 rokov, je povinný počas jazdy na bicykli chrániť si hlavu riadne upevnenou ochrannou prilbou. Niet pochýb o tom, že hlava je pri nehodách najzraniteľnejším miestom. Z lekárskeho hľadiska sa uvádza, že cyklistická prilba môže výrazne zmierniť následky pádu alebo dokonca zachrániť život.

Preto starostlivo vyberte detskú prilbu dieťaťu tak, aby mu dokonale sedela a nikde ho netlačila. Nezabudnite mu pripomenúť, aké je dôležité, aby ju malo nasadenú nielen po ceste do školy (keď si to ešte môžete skontrolovať), ale aj po ceste zo školy.

Správne svietenie na bicykli nesmie chýbať

Ranné cesty do školy alebo neskoré návraty zo školských krúžkov môžu byť poznačené zníženou viditeľnosťou. Z tohto dôvodu musí byť podľa Vyhlášky 134/2018 Z.z. v znení neskorších predpisov bicykel vybavený svietidlom svietiacim dopredu bielym svetlom a svietidlom svietiacim dozadu červeným svetlom. Obidve svietidlá musia byť na bicykli pevne uchytené, aby nedochádzalo k samovoľnej zmene ich polohy a musia byť v noci viditeľné na vzdialenosť najmenej 150 m.

Povinné sú aj odrazky – zadná červená, aspoň jedna bočná oranžovej farby na každej strane kolesa, oranžová odrazka na každom pedáli a biele predné odrazové sklo. Tieto odrazky však môžu byť nahradené aj odrazkami našitými na odeve.

Praktická cyklotaška na drobnosti

Nezabudnite ani na cyklotašku, do ktorej si môže malý školák alebo školáčka odložiť trebárs kľúče, mobil alebo zámok na bicykel. Na výber máte tašky na bicykel, ktoré sa pripevňujú na rám, nosič alebo pod sedlo. Ich veľkosť závisí od toho, koľko toho do nich chcete pomestiť. Pokiaľ majú vodoodpudivú povrchovú úpravu, udržia všetky schované veci v suchu a navyše vyzerajú ako štýlový módny doplnok.

Kvalitný zámok a zvonček na bicykel

Zámok na bicykel zabráni tomu, aby vášmu školákovi jeho dopravný prostriedok niekto ukradol. Je už len na vás, či to bude klasický slučkový, nedobytnejší reťazový alebo moderný skladací zámok. Čím drahší a kvalitnejší bicykel, tým lepší zámok by ste mali voliť.

Nápaditým a pritom užitočným doplnkom je aj zvonček na bicykel alebo retro klaksón. Vďaka nemu bude môcť školák – cyklista upozorniť ostatných účastníkov cestnej premávky na svoju prítomnosť a vyhnúť sa tak možnej kolízii.