Uncategorized

Manželské postele, či letiská?

Aký je vlastne rozdiel medzi veľkou posteľou a manželskou posteľou? Často zaužívaný pojem pre veľkú posteľ, ktorý je však v poslednej dobe často nahrádzaný práve pomenovaním veľká posteľ, alebo dvojlôžková posteľ.

Rozdiely? A kedy sa to vlastne začalo meniť? V minulosti pri rozkvete stavieb panelových domov zrejme projektanti nebrali do úvahy to, že aj jeden človek by mohol chcieť mať viac luxusu a spať na posteli, ktorá by bola postačujúca aj pre dvoch ľudí. Štandardy teda predpísali rozmer postele na 0,9 m krát 2 m. Čo je štandardizovaný rozmer pre jedného človeka, poskytuje mu dostatočné pohodlie pre spánok. Tento trend sa však začal vytrácať, keď sa ľudia začali z bytov presúvať do domov a uprednostňovať väčšie priestory na bývanie, v ktorých jedno miestna posteľ vyznela skutočne smiešne.

V tejto dobe sa dostal do oveľa častejšieho používania práve pojem manželská posteľ. Manželská posteľ však ako taká predstavuje dvoj násobok štandardizovaného rozmeru, to znamená 1,8 m krát 2 m, alebo 2 krát 2 metre. Tento rozmer však začal byť nepodstatný, keď sa výrobcovia matracov rozhodli, že nemusia vyrábať len štandardizované rozmery a začať prispôsobovať objednávku zákazníkom. Samozrejme k týmto inováciám je zväčša trh dotlačený práve vtedy, keď ponuka prevýši dopyt a výrobcovia sú nútení odlíšiť sa od konkurencie a zákazníkovi ponúknuť niečo viac, niečo iné a inovatívne.

S výrobou matracov sa teda začali prispôsobovať aj rozmery postelí. Zo štandardných rozmerov 200 na 200 sa manželské postele začali vyrábať v rozmeroch 220 na 200, či 180 na 200 cm. Okrem toho sa začali meniť aj tvary postelí a ich funkcie.

dvojica-v-manzelskej-posteli

Funkcie manželskej postele

Manželská posteľ môže okrem toho, že poskytuje priestor pre dvoch ľudí spĺňať aj iné funkcie. Tými sú napr. úložný priestor, ktorý je hlavne pre rodiny s deťmi v menších bytoch určite vítaný. Rovnako tak aj tvar, kde je stále víťazom určite klasický hranatý tvar. Takmer podstatným prvkom je čelo, ktoré chráni stenu pred špinením a často už obsahuje aj nočné osvetlenie, ktoré je veľkou výhodou.

Pri rozhodovaní sa, či chcete štandardný rozmer postele, alebo väčší rozmer postele, či menší je len už na vašich preferenciách, ako sa rozhodnete. Záleží samozrejme na priestore a rovnako tak aj rozpočte, ktorý chcete do manželskej postele investovať.

Podstatné je, aby ste mysleli na to, že na posteli ležíte každý deň niekoľko hodín a posteľ v značnej miere ovplyvňuje vaše telo, jeho regeneráciu a teda aj vaše zdravie.

Takže manželská posteľ, ako spanie pre dvoch odlišných ľudí môže byť často problém. Pretože ženy sú zväčša menšie a ľahšie, vyžadujú matrac, ktorý je mäkší. Muži uprednostňujú matrac tvrdší a možno aj hrubší. V tomto prípade je teda ideálna voľba manželská posteľ, ktorá má spoločný rošt, no oddelené matrace. Hrúbka matracu by mala byť identická, aby nedošlo k vizuálnym rozdielom s hrúbkou matracu, rovnako tak by to bolo aj nepraktické z hľadiska spánku. Ostatné parametre matracov by však mohli byť odlišné.

Manželská posteľ by mala byť nejakým prepojením dvoch odlišných vlastností, s jednotným dizajnom.