Uncategorized

Šikovní ľudia v teame. Ako vybrať tých pravých?

pohovor

Ste vedúci teamu a vašou úlohou je vyberať si ľudí. Je veľkou devízou, že si ich môžete vybrať sám, zároveň ak nie ste zároveň aj personalista, môže to byť pre vás celkom tvrdý oriešok. Možno sa vám to bude zdať zvláštne, ale nedávajte na prvý pohľad. Klame, respektíve môže klamať a to si nemôžete dovoliť. Ľudia sa na pohovoroch snažia vyzerať čo najlepšie urobiť čo najlepší dojem a tiež sa môžu pretvarovať. Preto vám prinášame pár tipov, čo si všímať, čo je dôležité a čo vôbec nie. Dúfame, že vám to pomôže.

  • Motivačný list je veľmi dôležitý. Odvolávajte sa na neho. Citujte z neho. Pýtajte sa na detaily.
  • Pýtajte sa na jeho najväčšie úspechy ale aj neúspechy. Dožadujte od neho sebareflexiu
  • Pripravte si niekoľko krízových situácií, ktoré môžu nastať vo vašej práci. Pýtajte sa ako by reagoval. Prečo by tak reagoval a podobne. Buďte naozaj podrobný.
  • Najlepšie sú konkrétne otázky z vášho oboru. A je jedno či ide o najlepšie možné náradie automechanika alebo sieťové prvky z odboru informačných technológií..
  • Máte jedinečnú príležitosť spýtať sa čokoľvek. Využite ju!

Dôležitá je aj skúšobná doba. Počas nej máte ideálny čas preveriť si ako v realite funguje to, čo na pohovore o sebe dotyčný tvrdil. Je to ideálna doba na tvarovanie, preto buďte všímavý a nového zamestnanca starostlivo preverujte, skúmajte. Najväčšia chyba je  nereflektovať mu malé chyby s tým, že je nový a ešte sa to všetko naučí. Skúšobná doba je ideálna doba chyby napraviť a neopakovať. Ak mu čokoľvek, čo robil od začiatku predostriete až po skúšobnej dobe je dosť možné, že nebude chápať, prečo ste mu to nepovedali skôr, v dobe keď sa všetko ešte učil. Skúšobná doba je privilégium v ktorom sa dá veľmi pekne upresňovať a noví zamestnanci s tým väčšinou aj počítajú. Komunikujte spolu. To je najdôležitejšie. Komunikujte spolu o tom, či vaše predstavy o práci spolu ladia, či sú totožné.

Veľa šťastia pri hľadaní tých správnych ľudí!