Uncategorized

Chaty

Dnes už nie je žiadnym prekvapením, keď vidíte v záhradách chaty. V minulosti tento jav nebol až tak badateľný a ľudia skôr siahli po altánkoch. Tie mohli využiť na trávenie voľného času so svojimi blízkymi avšak postupom času ľudia nemali kam odkladať záhradné náradie a materiál, pozbieranú úrodu alebo sa len jednoducho niekde skryť pred nepriaznivým počasím. Preto sa záhradkári vrhli práve na budovanie chát do svojich záhrad.

Postaviť si chatu v záhrade nie je vôbec zložité a určite to zvládne každý šikovný záhradkár. Aj pri stavaní chaty však treba dodržať niekoľko zásad a dať si pozor na niekoľko vecí. Chatu je najlepšie postaviť na vodorovnej ploche. Nie vždy je to však možné a niektoré záhrady sú situované vo svahu. V takom prípade je najlepšie plochu upraviť  na vodorovnú alebo je možné postaviť chatu aj vo svahu, ale je to o niečo zložitejšie.

chata-v-zime

Pokiaľ je pripravená plocha na výstavbu chaty, tak je potrebné si premyslieť aký druh záhradnej chaty si v záhrade postavíte. Delíme ich totiž do niekoľkých kategórií podľa veľkosti a tiež spôsobu využitia.

Najjednoduchšie chaty majú veľkosť najviac do 9 m2 . Tieto chaty slúžia najmä na uskladnenie náradia, záhradného materiálu. Poslúžiť môžu taktiež ako sklad pre nazbieranú úrodu. Tieto chatky majú zvyčajne jamu, v ktorej je tma a chlad a ovocie, či zelenina sa tam môže uskladniť bez toho, aby sa pokazila.

Ďalej poznáme najčastejšie používané záhradné chatky, ktorých úžitková plocha nepresahuje viac ako 20 m2. Tieto chaty zvyčajne ponúkajú miesto na prespatie ale aj jednoduchú kuchynku. K chatám je možné vyrobiť aj terasu. Takéto záhradné chaty môžu poslúžiť na príjemné strávenie voľného času so svojimi priateľmi s možnosťou schovať sa v chate počas nepriaznivého počasia, či dokonca v nej aj prespať.

Medzi najobľúbenejšie a taktiež aj najväčšie záhradné chaty patria víkendové chaty, ktorých úžitková plocha sa pohybuje okolo 25 m2. Tieto chaty obyčajne majú niekoľko miest na prespatie, sociálne zariadenie, kuchyňu a spoločenskú miestnosť. Samozrejmosťou je taktiež terasa a tieto chaty sú najvhodnejšie na predĺžené víkendy s rodinou alebo priateľmi. V chate je možné prespať, variť a ukryť sa pred nepriaznivým počasím. Každým rokom sú tieto chaty čoraz obľúbenejšie.