Uncategorized

Otvorený priestor – obývačka s kuchyňou

Ak sa bližšie pozrieme na historický vývoj kuchýň, najvýznamnejším vývojom je obeh účelu a miesto kuchynskej premávky v usporiadaní domu. Z prísne funkčného priestoru, obvykle umiestneného na zadnej strane domu alebo pod všetkými ostatnými miestnosťami v podzemnej úrovni (ak ide o veľký dom alebo starý kaštieľ), sa kuchyne stávajú atraktívnym miestom umiestneným v samom strede zloženia domu. Vďaka technologickému pokroku a dômyselným architektonickým riešeniam vetrania a distribúcie priestoru sa dnes kuchyne stávajú ústredným prvkom dizajnu, okolo ktorého sa točí každodenný život. Otvorená koncepcia obytných zón v modernej architektúre a dizajne stavia modernú kuchyňu do stredu kompozície dekorácie.

Po celé storočia bola kuchyňa prísne pracovným priestorom. Často bola zastrčená v zadnej časti domu a bol v nej priestor len na nevyhnutné veci. Nahliadnutie do mnohých nových kuchýň dnes odhaľuje veľmi odlišný prístup: otvorená koncepcia kuchyne v centre domu. Dnes ľudia chcú, aby bola kuchyňa aktívnym prvkom rodinného domu a moderné obývačky s kuchyňou sú oveľa obľúbenejšou voľbou.

Čo je otvorená kuchyňa?

Pozrime sa na otvorený pôdorys moderných kuchýň – čo ich definuje, aké sú hlavné charakteristiky a variácie takéhoto usporiadania a aké sú najnovšie trendy v súčasnom dizajne kuchyne? Hľadanie moderných dizajnérov pre vzdušnosť a voľný priestor, potreba kombinovať vysokú kvalitu života s jednoduchým a elegantným usporiadaním bez toho, aby bola obetovaná funkčnosť účelu, vedie k rozmanitosti otvoreného plánu usporiadania obytných priestorov. Najčastejšie je otvorená a funkčná kuchynská zóna spojená s nejakým druhom jedálenského priestoru – od jednoduchého usporiadania barov po klasický jedálenský stôl – stoličky. Veľmi obľúbený je dnes nábytok na mieru. V koncepcii otvorenej podlahy obvykle jedáleň symbolicky ohraničuje zónu na prípravu jedla a zvyšok denného obytného priestoru. Ale vďaka nekonečnej kreativite moderných dizajnérov existuje veľké množstvo prístupov na usporiadanie takéhoto usporiadania…