Uncategorized

Prečo už toľko nečítame?

old book

 

Štatistiky ukazujú, že čítanosť kníh rapídne klesá, knihy nás zaujímajú čoraz viac menej a menej. Ako to máte vy? Čítate rovnako ako čítali alebo čítajú vaši rodičia, respektíve starí rodičia?

Myslím, že to je z veľkej miery spôsobené našou zrýchlenou dobou. Dnes môžeme všetko vedieť, vidieť, zažiť oveľa rýchlejšie ako kedykoľvek predtým. Preto je pre mnohých oveľa atraktívnejšie siahnuť skôr po dobrom filme ako po dobrej knihe. Informácie, emócie, zážitok alebo čokoľvek od daného diela očakávame príde oveľa rýchlejšie ako keď sa musíme prelúskať stovkami stránok. Samozrejme filmy takisto môžu byť jedinečnými a skvelými dielami, nie je však škoda, že knihy úplne miznú z našich políc? Neochudobňujeme sa tým o možnosti a rozvíjanie schopností, ktoré nám môže čítanie kníh priniesť? A ktoré to sú? Tak napríklad, rozvíjanie kreativity, priestor pre vlastné fantazírovanie a v neposlednom rade rozširovanie slovnej zásoby. Kniha môže ísť viac do hĺbky, môže viac vysvetliť a vie si dovoliť väčšiu mieru opisu prežívania postavy, čo veľmi ovplyvní finálny výsledok.

Myslím, že je na nás dospelých, aby sme svoje deti naučili čítať a priviedli ich ku knižkám. Samozrejme ani e-booky nie sú zlé, ale nezabudnite na staré dobré kúzlo a vôňu papiera. A aj keď sa to tak možno na prvý pohľad nezdá „ozajstná kniha“ vydrží stovky rokov, zatiaľ čo virtuálne dáta e-bookov sú pominuteľnejšie ako sa zdá.

Blížia sa Vianoce, kniha je dobrým darčekom naozaj pre každého, či už je to niekto koho koníček je vývoj software alebo malé dievčatko, ktoré sa rado hrá s bábikami. Samozrejme ani originálne llorens bábiky nie sú zlé, ale krásne ilustrovaná rozprávková kniha napríklad aj zo sveta bábik, vie dievčatko preniesť do nádhernej ríše fantázie a poskytnúť oveľa zaujímavejšie podnety ako samotná bábika. Samozrejme bábiky zas podnecujú iné stránky rozvíjajúcej sa osobnosti a preto by takisto mal byť súčasťou vybavenie detskej izby malého dievčatka.