Uncategorized

Liečivé tinktúry

Slovo tinktúra už počul určite každý z nás. Aj tí, čo nevedia, čo to presne znamená, tak si myslia, že ide určite o niečo liečivé. Čo je teda tinktúra? Tinktúra pochádza z latinského slova tingo, tinctus a znamená pôvodne farbivo alebo liečivo. Používala sa v lekárnictve. V dnešnej dobe predstavuje tinktúra extrakt z liečivej byliny alebo rastliny.

Ako sa vyrába tinktúra?

Tinktúra predstavuje v podstate najjednoduchší spôsob ako si z byliniek “vziať” tie najúčinnejšie látky. Princíp prípravy tinktúry je úplne jednoduchý. Výroba spočíva v nakrájaní byliniek na čo najmenšie časti a ich zaliatie alkoholom. Ako alkohol je najlepšie použiť žitnú pálenku alebo vodku, aby sme nemali žiadnu nadbytočnú arómu. Vďaka alkoholu vydrží dlho, ale po roku by sa už tinktúra nemala používať, pretože alkohol vyprchá.

Najznámejšie a najúčinnejšie tinktúry

Najznámejšia a najúčinnejšia tinktúra vôbec je jednoznačne propolisová. V propolise sa nachádza množstvo účinných látok, a preto má rôznorodé použitie. Propolisová tinktúra použitie spočíva najmä v liečbe zápalových ochorení, pretože obsahuje takzvané prírodné antibiotikum. Pomáha najmä pri ochoreniach žlčníka a pečene. Propolisová tinktúra použitie nájdeme aj pri – asi najčastejších ochoreniach – a to napríklad pri zápale hrdla alebo priedušiek. Takisto má využitie pri menštruačných bolestiach, pri žalúdočných vredoch alebo pri plesniach. Veľmi účinným prípravkom je použitie propolisovej tinktúry aj proti vypadávaniu vlasov. A čo asi nikto nevie je, že propolisová tinktúra má využitie aj po preflámovanej noci. A to úplne jednoducho – do pohára studenej vody primiešajte lyžičku tinktúry.

Ďalšou nemenej známou bylinkou je najmä v poslednom období medvedí cesnak. Samozrejme aj z neho sa dá pripraviť veľmi kvalitná a účinná tinktúra. Tinktúra medvedí cesnak má využitie najmä  pri detoxikácii a dezinfekcii celého organizmu. Veľmi dobre poslúži na zníženie negatívneho vplyvu nikotínu zmiernením dýchacích ťažkostí. Tinktúra medvedí cesnak je veľmi účinná proti nespavosti a takisto napomáha na zníženie krvného tlaku. Tinktúra medvedí cesnak sa pripravuje obdobne ako propolisová tinktúra, a to kombináciou listov a alkoholu. Pri využívaní medvedieho cesnaku dbajte na to, aby ste ho spracovali pred vysušením, pretože