Stavebníctvo

Kedy treba vymeniť váš výťah?

Zažili ste situáciu, keď nastúpite do výťahu a váhate, či ste radšej nemali ísť po schodoch? Výťah vyzerá opotrebovane a nie ste si istí, či vás vyvezie na zvolené poschodie?

Výťahy sa časom značne opotrebujú. Je ich servisovanie dostatočným riešením, aby spoľahlivo fungovali? Aké sú teda signály, kedy je potrebné výťah vymeniť za nový?

Ak nastúpite do výťahu a ten spomalí, ide o prvý signál kedy je potrebná výmena výťahu. Ak výťah počas jazdy zmení rýchlosť, viac doň nenastupujte. Výťahy bývajú najčastejšie opotrebované v administratívnych budovách, no znehodnotený výťah nie je žiadnou novinkou ani v bytových domoch.

motor-vytahu

Všimli ste si, že výťah zastavuje pár centimetrov nad alebo pod podlažím? Pozor! Ide o ďalší signál, kedy je potrebné uvažovať o výmene výťahu. V tomto prípade brzdy výťahu nie sú v poriadku. Nadbytočný schodík do výťahu môže viesť k pádom alebo zakopnutiam. Pri servise výťahu dajte dôkladne skontrolovať jeho brzdy a myslite i na jeho kompletnú kontrolu.

Výťah môže mať i rôzne ďalšie poruchy ako napríklad neustále otvorené dvere, prípadne sa dvere nechcú zatvoriť. Je to ďalší signál, kedy je potrebné uvažovať nad výmenou výťahu. Jeho časté kazenie totiž signalizuje, že s výťahom nie je niečo v poriadku a treba ho vymeniť, prípadne skontrolovať aspoň jeho stav..