Uncategorized

Záhradné altánky a starostlivosť o ne

Každá záhradka by mala mať svoje miesto, kde s radosťou zavítate po náročnom dni najmä kvôli odpočinku a relaxu. Takým srdcom záhradky sú samozrejme záhradné altánky. Na to, aby záhradný altánok vyzeral podľa vašich predstáv a zodpovedal vašim potrebám, je dôležité si ho vedieť správne upraviť a umiestniť. Bezpochyby k tomu patrí aj starostlivosť o altánok. Na životnosť altánku má priamy vplyv terén, pôdorys, ukotvenie stavby, krytina strechy a taktiež povrchový náter.

Prvý dojem chcete určite spraviť ten najlepší. Z hľadiska estetiky je teda pri stavbe altánku veľmi dôležité jeho umiestnenie v záhradke. Výborným riešením je miesto kam sa dostanete vydláždenou cestičkou , prípadne vysypaným štrkom. To vám príde vhod najmä v čase dažďov. Z hľadiska súkromia odporúčame miesto ktoré je chránené voči nárazovému vetru či zvedavým pohľadom z ulice. Teda pokiaľ nemáte dostatočne vysoký plot, ktorý by vám poskytoval dostatočné súkromie.

zapad-slnka-altanok

Aký podklad zvoliť pod altánok? To závisí na osobitom vkuse každého človeka a tiež na teréne, kde chcete altánok umiestniť. Medzi najlacnejší a najobľúbenejší typ podkladu patrí podklad z betónových tvárnic. Oporné stĺpy altánku potom jednoducho ukotvíte pomocou kotviacich šróbov priamo do betónových tvárnic. Následne je len na vás, či si spodok altánku zabetónujete alebo vysypete štrkom. Osobitnou kategóriou je drevená podlaha, ktorá síce vyžaduje zvýšenú starostlivosť,ale rozhodne to stojí za pohľad. Vhodne zvoleným podkladom sa vyhnete možným komplikáciám so stekajúcou vodou zo svahu.

Od kvality krytiny záleží mnoho. Práve krytina je totiž tá, ktorá bude musieť odolávať výkyvom poveternostných podmienok. Odolným variantom sú napríklad škridle, štiepané šindle alebo plech. Odpočívajú vo vašej garáži či záhradnom domčeku nevyužité zvyšky šindľov, či škridle a neviete čo s tým? To je vaša šanca na pokrytie záhradného altánku. Spojíte potrebné s užitočným, zrecyklujete nespotrebovaný materiál a ešte si zabezpečíte altánok. Ak chcete niečo extra a moderné, bude sa vám páčiť pokrytie altánku zelenou strechou zo skalničiek na izolačnej fólii.

Šetriť na kvalitnom nátere sa neoplatí. Táto veta, ktorú ste už určite počuli, platí pri práci s drevom niekoľkonásobne viac. Životnosť altánku každodenne ovplyvňuje počasie. Len si to predstavte, váš vysnívaný záhradný altánok je každý deň vystavovaný rozličným poveternostným a slnečným podmienkam. Preto si zaslúži kvalitný ochranný náter, ktorý ochráni drevo altánku nielen voči škodcom a hmyzu ale zachová aj krásu a štruktúru dreva. Skúste napríklad žiarový zinok alebo zinok v kombinácii so železom. Táto povrchová úprava má vysokú koróznu odolnosť a navyše pôsobí veľmi elegantne. Ďalšou možnosťou je krycí náter s UV filtrom, ktorý chráni drevo pred zdeformovaním. Ak sa obávate drevokazných škodcov, určite nezabúdajte svoj záhradný altánok pravidelne impregnovať. Vlhnutiu nosných trámov môžete zamedziť viacnásobným morením a oblepením asfaltovou lepenkou.

altanok-podlaha

Váš záhradný altánok nesmie skvieť prázdnotou. Pri výbere posedenia do altánku sa rozhodujete najmä podľa jeho veľkosti, priestrannosti a faktorov ovplyvňujúcich celkový vzhľad tejto stavby. Najlepším a najrýchlejším riešením je kúpa vstavaného posedenia vyrábaného priamo na mieru tak, aby ste mali dostatok miesta na sedenie a necítili sa stiesnený. Zväčša máte pri kúpe záhradného altánku aj niekoľko typov posedení. Keďže takéto posedenie dokonale ladí so zvyškom altánku svojím tvarom aj vyhotovením, nebudete si musieť lámať hlavu s hľadaním a mrhať časom, ktorý radšej môžete využiť relaxovaním v záhradke pri popíjaní kávy či čaju.

Keďže ste do altánku zainvestovali svoje peniaze a svoj čas, nemali by ste naň zabúdať ani v zimnom období. Ako sa postarať o altánok, aby zvládol zimu?

Určite môžete začať upratovaním po celom roku. Vyhádžte staré a nepotrebné veci, ktoré ste v altánku počas roka nazhromaždili. Prezrite všetky škáry, v ktorých môže ešte z jesene prebývať zopár suchých listov a prach. Letné záhradné náradie preneste do chatky, kým zimné si z praktického hľadiska nechajte uskladnené pri vstupe do altánku.

Skontrolujte konštrukciu zvnútra i zvonka. Ak ste objavili nejaké nežiaduce škáry, či trhliny,opravte ich. V zime by mohli narobiť škodu. Sneh a mráz môžu spôsobiť poškodenie dreva v stavbe altánku. Pomocou izolácie zabránite škodám.

Tretím krokom k zazimovaniu vášho záhradného altánku bude nalakovanie dreva. Drevo je totiž materiál, ktorému musíte venovať zvláštnu pozornosť. Najmä v zime je náchylné na znehodnotenie. Opatrite drevený altánok špeciálnym lakom či náterom. Ten drevo ochráni a jeho povrch ostane neporušený.

nater-dreva

Ak je váš záhradný altánok otvorený, zakryte ho plachtou. Budete potrebovať nejaký veľký igelit, alebo iný nepremokavý materiál dostatočnej veľkosti na prekrytie celého altánku. Použiť môžete i kryciu autoplachtu, ktorej veľkosť  je postačujúca a ktorá zabráni prieniku snehu a mrazu do altánku.

Zazimovanie altánku je dôležitý krok, aby ste ho chránili a nerobili si robotu navyše, keď na jar opäť budete chcieť využívať jeho výhody.